З 2020 року вартість навчання на контракті не має бути нижче за 60% собівартості, в 2021 – 70%, і у 2022 – 80%

Міністерство освіти планує ввести мінімальну вартість навчаннядля студентів на контракті – відтак вища освіта в Україні найближчим часом подорожчає, причому нові розцінки вишів будуть вищими за нинішні. Урядовці пояснюють, що контрактники платять за освіту значно менше, ніж держава виділяє на навчання студентів на бюджеті. Відповідно до постанови “Про деякі питання застосування індикативної собівартості” платити більше доведеться студентам 38 спеціальностей.

Про це йдеться в матеріалі сайту “Сьогодні”.

“Вузи занижують вартість навчання”

Університети показують державі і студентам-контрактникам різні ціни на освіту. За студента на бюджеті університет отримує більше, ніж від контрактника. Навіть якщо ці студенти навчаються на одній спеціальності і в одній групі. За даними Міністерства освіти, середня оплата навчання на одного студента-бюджетника становить 43 тис грн, а середня ціна за контракт – 16,5 тис грн.

Навчальні заклади роблять так, щоб перекласти частину своїх витрат на держбюджет і щоб залучити більше контрактників. Тому виходить, що держава просто переплачує, а контрактники недоплачують.

“Навчання на контракті в деяких університетах може коштувати в 2,5-3 рази менше, ніж для студентів на бюджеті на одній і тій же спеціальності, в одному університеті. У Міністерства фінансів чимало питань, чому держава платить за вищу освіту більше, якщо контрактникам вона виходить дешевше”, – говорить Володимир Бахрушин, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти.

У Міністерстві освіти хочуть, щоб контрактники платили більше – не менше 80% від того, що сьогодні платить держава за студента-бюджетника.

“Таке перехресне субсидування між формами оплати призводить до того, що держава субсидує навчання на контракті тим, кому воно не обов’язкове. Оскільки вартість навчання низька, до нього ставлення:”нехай буде, може стане в нагоді”. Введення індикативної вартості призведе до зниження кількості студентів в регіональних вузах, але підвищить мотивацію і розуміння цінності вищої освіти”, – вважає Олександр Стариков, доцент, заступник декана факультету економіки та управління Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана.

Ціни підвищать на 38 спеціальностей

Вартість навчання зросте не для всіх і не відразу. Держава встановить мінімальну вартість тільки на 38 спеціальностей з 121. Зміни не торкнуться студентів, які вже навчаються.

“Вартість навчання корелюватиметься з доходами людей в регіоні. Якщо ціна буде вище, ніж три середні офіційні заробітні плати в області, університети зможуть не підвищувати її”, – відзначили в пресслужбі Міністерства освіти.

Вузи самостійно розраховуватимуть собівартість навчання за кожною спеціальністю. Але навіть при держрегулюванні контрактники платитимуть менше, ніж держава перераховує університету за бюджетника.

Так, з 2020 року вартість навчання на контракті не має бути нижче за 60% собівартості, в 2021 – 70%, і у 2022 – 80%.

Істотно подорожчає освіта для магістрів – вони платитимуть за навчання на 30% більше собівартості.

Менше доведеться платити заочникам і тим, хто вчиться за вечірньою формою – на 25%. За дистанційною формою навчання буде дешевше на 50% від собівартості.

На які спеціальності введуть індикативну собівартість:

Менеджмент соціокультурної діяльності, Філологія (всі спеціалізації, крім української мови і літератури, кримськотатарської мови і літератури, класичних мов і літератур, фольклористики), Економіка, Політологія, Психологія, Соціологія, Журналістика, Облік та оподаткування, Фінанси, Банківська справа та страхування, Менеджмент, Маркетинг, Підприємництво, торгівля і біржова діяльність, Право, Ветеринарна медицина, Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза, Стоматологія, Медицина, Медсестринство, Технології медичної діагностики і лікування, Медична психологія, Фармація, Промислова фармація, Фізична терапія, Ерготерапія, Педіатрія, Громадське здоров’я, Готельно-ресторанна справа, Туризм, Публічне управління та адміністрування, Міжнародні відносини, Громадські комунікації і регіональні студії, Міжнародні економічні відносини, Міжнародне право.

“З усіх перерахованих спеціальностей обсяги підготовки фахівців достатні або надмірні з точки зору попиту на ринку праці”, – йдеться в коментарі МОН.

Абітурієнти підуть в приватні вузи

 “Якщо ініціатива МОН покликана подолати очевидний демпінг окремих вузів, то що буде перешкоджати приватним вузам вдаватися до аналогічного демпінгу?”, – зазначає Василь Гулай, доктор політичних наук, професор Національного університету “Львівська політехніка”.

Тому існує ймовірність, що абітурієнти підуть в приватні вузи, де навчання буде дешевше. Але нововведення стосується тільки тих спеціальностей, на які підвищений попит. Тому може збільшитися потік на інші спеціальності, які не входять до списку вище.

Студенти і абітурієнти повинні думати не тільки про вартість навчання. З цього року в Україні скасовані дипломи державного зразка. Кожен університет буде видавати свій диплом. Це призведе до того, що роботодавець оцінюватиме не тільки диплом, але і те, де він виданий. Це і раніше було, але буде вираженіше”, – говорить Володимир Бахрушин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *