Маленька екосистема!

У Великобританії живе 80-річний садівник-любитель Девід Латімер, у якого є тепер вже всесвітня пам’ятка — «диво-сад» у великому бутлі. Що ж в цьому незвичайного, адже свій власний садочок в пляшці навчилися вирощувати багато? Оригінальність «диво-саду» Девіда Латімер полягає в тому, що бутель не відкривався і тримається запечатаній вже більше сорока років, інформує Ukr.Media.

У вже далекому 1960 році Девід Латімер вирішив посадити сад в пляшці — просто так, знічев’я. В якості скляної колби він використовував сорокалітровий бутель з-під сірчаної кислоти. Він поклав у нього земляну суміш, в якості добрива взяв рідкий компост. Компосту було багато, майже половина пляшки. Девід свідомо використовував всього 140 мілілітрів води. Обережно, за допомогою дроту, садівник посадив саджанці всередині скляної колби.

Початок експерименту був не дуже вдалим. Девід намагався посадити у пляшці і пілею, і плющ, і хлорофітум. Хлорофітум, проживши в пляшці цілих два роки, все-таки пропав. Тож Девід Латімер посадив в бутель саму звичайну кімнатну традесканцію.

Традесканція продовжувала рости, поки не заповнила весь обсяг бутля. Девід поливав її лише два рази за цей час: під час посадки і на початку 70-х років минулого сторіччя. Через дванадцять років, після того, як полив свою традесканцію вдруге, Девід наглухо закрив свій бутель, щоб подивитися, як буде поводитися рослина в повній ізоляції від навколишнього світу. І ось вже пройшло більше сорока років відтоді, як рослина продовжує чудово рости і розвиватися.

Бутель з «диво-садом» стоїть приблизно у двох метрах від вікна, так що традесканції сонячного світла цілком вистачає. Щоб пагони і листя росли рівномірно по всьому об’єму бутля, Девід іноді повертає її різними сторонами до світла. Більше ніякого догляду за «диво-садом» немає.

У бутля за цей час утворилася свого роду екосистема в мініатюрі. Попри те, що рослина ізольована від навколишнього світу стінками бутля і пробкою, вона поглинає сонячне світло, а з його допомогою здійснюється фотосинтез. В процесі фотосинтезу рослиною виділяється кисень. Виділення кисню супроводжується зволоженням повітря в бутлі. Волога накопичується на стінках пляшки і «проливається дощем» — стікає по скляних стінках вниз, в ґрунт.

Листя і пагони, що ростуть в середині бутля і не отримують достатньо сонячного світла, опадають і перегнивають на поверхні ґрунтового шару в бутлі. Перегнивання опалого листя супроводжується виділенням вуглекислого газу, який також використовується для роботи фотосинтезу і харчування. Саме цикл фотосинтезу відіграє вирішальну роль в мініатюрній екосистемі, що склався в бутлі. Традесканція живе завдяки поживним речовинам, які сама і створює.

На фотографіях видно, що традесканція дуже добре себе почуває, не отримуючи поливу і свіжого повітря більше сорока років. Експеримент Девіда Латімер триває.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *