Сучасні дослідники не втомлюються дивуватися, знаходячи ті чи інші сліди розвинутої цивілізації в розкопках. Наприклад, електрика в стародавньому Єгипті була звичайною справою, звичайно, не в звичних нам масштабах, але сам принцип використовувався.

Розбираючи по камінчиках староєгипетську спадщину, вчені знаходять безліч знайомих нам предметів побуту і техніки в малюнках храмів і усипальниць, на кам’яних плитах і в папірусах. Там можна бачити також загадкові технічні пристрої, відомості про які єгиптяни часів фараонів передавали нащадкам. Наприклад, таємниця ламп з храму Дендери досі лоскоче самолюбство сучасних фізиків. Вони бачать в цьому ідеальну електросхему світобудови, ні більше ні менше. А ось у археологів своя думка щодо цього настінного малюнка.

Електричне світло тисячі років назад

Давно стало зрозуміло, що при будівництві пірамід складно було обійтися без складних механізмів, які, найімовірніше, використовували електричну енергію. І це не тільки світильники, але і складні підйомники, каменедробарки і екскаватори, що використовували статичну енергію для виконання трудомістких робіт.

Для древніх єгиптян електричне світло зовсім не було загадкою навіть тисячі років тому. Оскільки всі матеріальні тіла мають різне по силі електростатичне випромінювання, то найбільш сильні з них використовувалися працивілізаціями – це відомо з писемних пам’яток старовини.

Наприклад, в Єгипті були «вічні світильники», які неможливо загасити водою і вітром. Вони використовувалися в храмах, палацах, бібліотеках – наївно вважати, що інтелектуально розвинений народ покладався на факели і свічки.

Єгипетські лампи Дендери

Лампи Дендери стали справжньою сенсацією, в місті розташований храмовий комплекс – осередок культу богині Хатхор. У потаємних кімнатах храму археологи виявили малюнки пристроїв, схожих на газорозрядні світильники-електролампи «трубки Крукса», що збентежило вчених.

Лампами Дендери стали називати фрагменти барельєфів храму Хатхор – за зовнішню схожість з круксовоми світильниками. І поки археологи наполягають на своєму трактуванні зображень з барельєфів, дослідники альтернативного спрямування бачать в малюнку електросхему стародавнього освітлювального приладу, що живиться електрикою. Але чому такі важливі схеми залишили на стінах храму Хатхор? Чому він?

Богиня Хатхор в стародавньому Єгипті

Вікіпедія говорить, що ця богиня гарантувала родючість і життя, а для посушливої держави це було найважливішою умовою. Тому Хатхор молилися найчастіше, а головним центром її культу стало місто Дендера (звідси і епітет Хатхор – «володарка Дендери»).

Шанування Хатхор було масовим, причому, не тільки в Єгипті: богиню поважали в Нубії, Біблосі, Пунті, на Синаї. У пізні періоди єгипетської історії вона ототожнювалася з богинями любові і краси інших народів (Афродіта і Деметра в Греції, Іштар в Месопотамії, Парваті в Індії).

Дивно, але у бажання єгиптян догодити своїй богині призводило до несподіваних проривів в технічному розвитку. У Стародавньому Єгипті щосили використовувалися світильники, які мали як індивідуальні, так і колективні енергоджерела. Від світильників виходило зовнішнє, а не внутрішнє світіння. Термін їх світіння в храмах обчислювався сотнями років. При необхідності на світильник надягали особливий ковпачок для отримання м’якого рівномірного світла. Буквально все було враховано староєгипетськими електриками.

Уявіть, адже ще до нової ери на Олександрійському маяку перебували компактні ліхтарі, світло яких було видно за 60 кілометрів. На маяку працював також пристрій з імпульсним спалахом, який бачили моряки в туман і дощ. У XVI-XVII століттях археологи виявили в усипальницях Єгипту ліхтарі, що освітлювали приміщення слабким світлом пастельних тонів протягом мінімум півтори тисячі років! Очевидно, схема лампи Дендери все ж працює.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *