Новий рік не за горами, саме час підбивати підсумки, зокрема й архітектурні. Сучасна архітектура не стоїть на місці, і ми кожного дня можемо спостерігати, як змінюються міста і простори завдяки найкращим архітектурним студіям світу.

Нинішній рік додав до скарбнички нові об’єкти, а тому для вашої зручності було зібрано топ архітектурних споруд 2019-го.

Vessel за проектом Heatherwick Studio в Нью-Йорку

З відкритих джерел

Справжня сенсація весни цього року від Томаса Хезервіка. Гігантська, схожа на стільники, скульптура в Нью-Йорку з кілометрами загальнодоступних пішохідних доріжок.

Витвір мистецтва, який містить ґрати Ешера, утворені з взаємопов’язаних сходових прольотів і 80 посадкових майданчиків, щоб заохочувати громадську взаємодію та об’єднувати людей.

“Ми ніколи не проектували нічого подібного раніше і, ймовірно, ніколи більше не будемо розробляти щось подібне”, – зазначив керівник і партнер групи Heatherwick Studio Стюарт Вуд.

Національний музей Катару за проектом Жана Нувеля в Досі

(с) Сергій Забуранний

Національний музей Катару був побудований за проектом французького архітектора Жана Нувеля. Відвідати музей в Досі гості й жителі країни змогли вже в кінці березня.

Будівля розташована на досить великій площі, має грандіозний і дуже ефектний вигляд, а незвичність її в тому, що зовні  утворена з безлічі дисків, більшість з яких перетинаються.

Перше, про що можна подумати, дивлячись на цей комплекс, – це піщані дюни, а, можливо, інопланетні кораблі. Як стверджує сам Жан Нувель, на створення музею його надихнув навколишній пейзаж. Деякі поціновувачі архітектури називають цю споруду “трояндою пустелі”.

Будівництво Національного музею країни було здійснено у зв’язку з Чемпіонатом світу з футболу, який відбудеться в Катарі у 2022 році.

Хмарочос Leeza Soho в Пекіні від Zaha Hadid Architects

З відкритих джерел

Ще один красивий і унікальний 45-поверховий хмарочос Leeza Soho, який “виріс” в Пекіні. Над його проектом працювала відома архітектурна студія Zaha Hadid Architects. Його особливістю є найвищий у світі атріум по центру конструкції.

Це красива будівля розташовується в діловому районі Фентай, який вважається частиною мультимодального міського плану Пекіна.

Міська влада хотіла зробити діловий район ще привабливішим, але з умовою не руйнувати наявні інфраструктурні мережі у центрі міста. І архітектори впоралися із цим завданням.

Ця незвичайна вежа має площу 172 800 квадратних метрів. Багато красивих зручних офісних приміщень класу А, які необхідні для малого і середнього бізнесу. Ще одна з особливостей вежі в тому, що у неї є чотири поверхи під землею.

До того ж ця унікальна споруда побудована в зручному місці на ділянці, яка розташований недалеко від залізничної станції і між тунелями метро.

Це дало можливість для створення величезного атріуму, який розміщується в центрі хмарочоса, маючи висоту 194,15 метра. Наразі це рекордна висота атріуму, тепер готель Burj Al Arab в Дубаї відсунувся на друге місце.

Архітектурне бюро Zaha Hadid Architects завжди було прихильником екології, тому вони розробили 2680 місць для паркування велосипедів, де є шафки і навіть душові кабінки. Не забули й про транспорт майбутнього: місця для зарядки автомобілів і гібридних машин.

Заха Хадід разом зі своєю командою стала до роботи над проектом ще у 2012 році, але закінчений він був вже без неї. Вежа Leeza SOHO планує отримати сертифікат LEED Gold завдяки вдосконаленій системі керування енергоспоживанням.

Головний офіс Lego від CF Møller Architects в Біллунді

З відкритих джерел

Одна з найстаріших архітектурних компаній CF Møller Architects спроектувала і побудувала в данському місті Біллунд дві офісні будівлі для всесвітньо відомої компанії Lego.

Особливістю цього проекту є величезні “будівельні блоки” конструктора, які прикріплені на фасаді будівель і є наче візитною карткою компанії Lego.   

Ці офісні будівлі розташовані недалеко від центру для відвідувачів Lego і є лише першим етапом у будівництві штаб-квартири Lego, яка буде мати площу 52 тисячі квадратних метрів.

Про свою роботу архітектори кажуть так: “Ми хотіли створити офісну будівлю, яка була б раціональною і гнучкою, яка підкреслювала б корпоративні цінності і культуру Lego”.

Підводний ресторан від Snøhetta в Ліндеснес

З відкритих джерел

Норвезька студія Snøhetta реалізувала незвичайний проект у своїй країні. Їм вдалося створити перший підводний ресторан – частина конструкції заглиблена під воду на 5 метрів, а частина – розміщена зовні.

За задумом архітекторів на шорсткій поверхні будови поступово будуть наростати водорості й молюски, що дозволить йому повністю злитися з морським середовищем подібно штучному рифу.

Цікаво, що сам ресторан розташований в районі Ліндеснес, де поєднуються морські течії з півдня та півночі, що призводить до різноманіття флори й фауни, яка однаково комфортно почуває себе як у солоній, так і в напівпрісній воді.

Токійський олімпійський стадіон від Кенго Куми

З відкритих джерел

Новий проект стадіону в Японії спочатку проектувала відома архітектурна студія Zaha Hadid Architects, але влада вирішила замінити його проектом японського архітектора Кенго Куми.

Це довелося зробити, тому що бюджет першого проекту становив 2,1 мільярда доларів, що було занадто дорого для міської казни, а проект японського архітектора обійшовся місту в 1,5 мільярда доларів.

Стадіон у Токіо зведений на місці старого і має офіційну назву “Новий національний стадіон”. Арена може вміщати від 68 тисяч глядачів до 80 тисяч залежно від виду спорту і заходу.

Найбільший у світі аеропорт за проектом Zaha Hadid Architects у Пекіні

З відкритих джерел

Чинний старий аеропорт у Пекіні Шоуду став дуже перевантаженим, тому було ухвалено рішення про будівництво нового аеропорту. Проект нового аеропорту створила архітектурна студія Zaha Hadid Architects.

Цей проект був затверджений ще у 2014 році, а саме будівництво пекінського термінала почалося у 2016 році.

Новий пекінський аеропорт має незвичайну форму у вигляді морської зірки зі шістьма променями. Він має чотири злітно-посадкові смуги.

Пасажири можуть швидко діставатися до потрібної їм зони, а спеціальна конструкція будівлі дозволила зменшити відстань між місцем реєстрації та виходом на посадку.

До того ж тут враховується й принцип китайської архітектури – об’єднати простір навколо основного внутрішнього двору.

З допомогою восьми колон була створена гнучка конструкція термінала. Створюючи плавні архітектурні форми аеропорту, архітектори використовували і надихалися мистецтвом написання ієрогліфів, а також китайським пейзажем.

Музей Twist від BIG у містечку Евнакер

З відкритих джерел

Архітектурна компанія BIG (Biarke Ingels Group) працює багато і плідно, часто тішачи любителів архітектури новими роботами. І варто зазначити, що практично кожен новий проект заслуговує особливої уваги і захоплення.

На підтвердження цього новий об’єкт The Twist у місті Евнакер у Норвегії, офіційне відкриття якого відбулося цієї осені. Музей мистецтв Кістефос розташувався по обидва боки річки Рандсельва, з’єднуючись між собою мостом, який також є частиною музею.

Загальна площа комплексу становить 1000 кв. м. Сам парк і музей засновані ще в 1996 році на місці колишнього целюлозного заводу і є великим парком скульптур, в якому ще є промисловий музей та виставкові галереї.

Нова будівля музею Twist має дуже цікаву конструкцію: будинок-міст посередині повертається на 900 – це дуже незвично, що вражає відвідувачів.

Нова визначна пам’ятка дуже гармонійно зливається з природою і є ніби природним продовженням парку, та ще й подвоює виставкову площу Кістефоса.

Складність мосту в його конструкції з двома вигинами і можливістю обробки прямими алюмінієвими листами шириною 40 см.

Але архітектори чудово впоралися із цим завданням, вони трохи змістили листи подібно віялу і такий самий принцип застосували в обробці самого комплексу, використовуючи ялинові планки білого кольору шириною 8 см, які покривають стіни, стелю і підлогу приміщень.

У такий спосіб неповторний комплекс гармонійно зливається з норвезькою природою.

Новий готель Opus від Zaha Hadid Architects у Дубаї

(с) Сергій Забуранний

У Дубаї побудований черговий незвичайний готель під назвою Opus за проектом архітектурної студії Zaha Hadid Architects. Конструкція будівлі має вигляд скляного куба з атріумом всередині і зведена в районі Бурдж-Халіфа.    

Opus – торгово-офісний комплекс із п’ятизірковим готелем, який утворений із двох веж висотою 100 метрів із вигнутою восьмиповерховою порожнечею, яку начебто вирізали з центру будівлі.

Ці вежі з’єднані між собою асиметричним мостом шириною 38 метрів і висотою в три поверхи. Цей міст розташований на висоті 71 метр від землі.

Треба зазначити, що архітектурна студія Zaha Hadid Architects представила проект цього грандіозного комплексу ще у 2007 році, і його будівництво мало закінчиться у 2018 році, але відкриття довелося відтермінувати через затримки у будівництві.

Підземний готель від Jade + QA у покинутому кар’єрі Китаю

З відкритих джерел

Давно покинутий кар’єр глибиною 88 метрів, здавалося б, нікому не потрібен, але міська влада Шанхая знайшли йому застосування. Були запрошені відомі архітектурні студії з Великобританії і Китаю Jade + QA, які розробили і сконструювали незвичайний готель Shimao Wonderland Intercontinental.

П’ятизірковий готель має 16 поверхів, а унікальність його в тому, що він розташований нижче рівня землі. “Підземний ” хмарочос” – так автори назвали свій витвір. У наземній частині розташувалися зручне і чудово оформлене лобі, розкішний ресторан і кілька конференц-залів. Сам готель має 337 номерів.

В архітектора Мартіна Йохмана давно з’явилася ідея про створення готелю в кар’єрі. Працюючи в дизайнерській студії Aecom, він виграв конкурс ще у далекому 2006 році.

Надалі Мартін створив свою архітектурну студію, де продовжував детальніше опрацьовувати проект готелю в кар’єрі. І ось, нарешті, з’явилася можливість втілити свій проект у життя.

Сергій Забуранний

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *