— Скільки сил, часу, нервів я витратив аби довести свою невинуватість! — показує постанову Ніжинської місцевої прокуратури про закриття кримінального провадження 40-річний Тарас Артеменко з Ніжина.

Торік у березні поліція і прокуратура повідомили, що викрили співробітника Територіального сервісного центру (по старому МРЕВ) з Ніжина. Нібито він зі спільником діяли по налагодженій схемі вимагання та отримання грошей. За складання іспитів та видачу посвідчення водія. І попався співробітник на 2500 гривнях.

Той співробітник, про якого йшлося, і є Артеменко. Йому вручили повідомлення про підозру. «Світило» чоловіку від п’яти до десяти років тюрми з конфіскацією. А його нібито спільник — директор автошколи Дмитро Лемешко.

— 19 лютого, я зібрався їхати за сином у дитсадок. Вийшов з роботи на ганок, і тут наскочили співробітники поліції. Зупинили , завели до кабінету, сказали зняти куртку. Я був спокійний. До того моменту, як слідчий поліз у кишеню і дістав гроші, яких там не повинно було бути. У мене ноги підкосилися. Я цих грошей раніше в очі не бачив, не те, що до рук брав. У куртці того дня були ключі від квартири та машини, носова хустина, телефон і гаманець у внутрішній кишені, у ньому десь 150 гривень. Кишеня вузька, він входив туго. Коли поліцейські дістали гаманець, з’ясувалося, що під ним дві тисячі гривень. їх там не могло бути, — пригадує Артеменко.

— Тарасе, звідки вони взялися, хто їх поклав?

— Зазвичай до службового кабінету, де висіла куртка, начальник Сервісного центру Анатолій Опанасенко заходив разів два на місяць. А того дня заглянув разів двадцять. Я доказував, що нічого не брав, та слідство мені не вірило. Ночами не спав, переживав, схуд більш, ніж на десять кілограмів. Думав, ну як це так, нізащо сідати в тюрму? А хто ж буде моїх двох дітей годувати?

Добився через суд, щоб призначили експертизу ДНК. На купюрах мали лишитися сліди ДНК людини, яка підкинула гроші. Я без проблем здав зразки, а от начальник кілька разів не з’являвся, довелося суду зобов’язати його прийти. Його розмови прослуховували в рамках розслідування іншого кримінального провадження, теж про надання неправомірної вигоди. І там була згадка і про мене, що мені ті гроші підкинули.

— Це ж зробили з відома поліції?

— Звичайно. Той поліцейський , Володимир Скнар, начальник міжрайонного відділу управління захисту економіки вже не служить. Йому і колишньому моєму начальнику (його теж звільнили) оголошено підозру у справі про підкидання мені грошей. Нині триває слідство.

— А з роботою що?

— Спочатку мене відсторонили від роботи. Потім скоротили. Стояв на біржі кілька місяців. Згодом влаштувався у службу з надзвичайних ситуацій. Закриття справи далося мені не просто. Навіть звертався до психолога.

— Підете до суду за відшкодуванням матеріальної та моральної компенсації?

— Обов’язково.

— А мене ніхто не чіпав. Тільки репутацію автошколи попсували і маму до лікарні довели, — приєднується до розмови 34-річний Дмитро Лемешко.

— Того дня був захист диплому, і на роботі я не був. Лише мама, вона працює бухгалтером. Наприкінці робочого дня почався обшук, грошей не знайшли. Мама виходила до туалету. Коли повернулася, виявила, що на стіл підкинули 500 гривень. У мами проблеми з серцем, їй стало погано. А після всієї цієї історії на нервовому грунті у неї ще й загострилася виразка шлунку. Потрапила до лікарні.

До речі, ті підкинуті гроші спочатку вилучили, як речовий доказ, а потім повернули мені. Хоча вони не мої.

— Дмитре, як ви думаєте, для чого все це робилося?

— Не знаю. Можливо, щоб підім’яти мій бізнес під себе. А може, щоб репутація школи упала. У Ніжині ми ж не одні працюємо.

* * *

Якщо проаналізувати усі гучні справи про хабарництво посадовців за останні п’ять років, то частина з них до суду так і не дійшла. Половина розвалилася в судах через недоведеність вини. А ті одиниці, по яких були вироки, через «косяки» слідства повернуті Верховним судом на новий розгляд. І не факт, що нові вироки будуть обвинувальні. Адже різні колегії суддів, в одному і тому ж суді, по одній і тій же справі, виносять різні вироки. Наприклад, як це було з колишнім головним ветеринаром області Віктором Кульбако. Одна колегія відправила до тюрми, інша виправдала.

І виходить так: хтось за гучне викриття отримав зірочки на погони, премію з бюджету. А через три роки той, кого затримали, відсудив у держави майже чверть мільйона гривень за незаконне засудження, як, наприклад, колишній голова Бобровицької РДА Супрун. Ось така боротьба з хабарництвом.

Валентина Остерська, тижневик «Вісник Ч» №41 (1795), 8 жовтня 2020 року

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *