Поки карантинні заходи тривають, а свідомі українці самоізолюються вдома, все більш затребуваною стає послуга проведення тесту на коронавірус навіть без показань – просто, про всяк випадок. Тож чи можливо це, і скільки коштує?

Журналісти Depo.ua продзвонили кілька приватних клінік та лабораторій і дізналися вартість та умови проведення таких тестів.

Тест за власним бажанням. Скільки це коштує?

У одній із найбільших у Києві приватних клінік на запитання Depo.ua відповіли, що за бажанням пацієнта у них проводять як експрес-тести, так і ПЛР. Експрес коштує 906 грн, + 690 – консультація лікаря. ПЛР-тест коштує 1800 грн, + 690 (консультація лікаря). При цьому ПЛР тести на коронавірус за бажанням пацієнта проводить лабораторія “Діла”. А от при наявності відповідних симптомів тест проводиться у державних лабораторіях і є безкоштовним.

При цьому  для проведення ПЛР-тесту за власним бажанням у приватній лабораторії, можна обійтися і без звернення до лікаря.

У “Ділі” зазначили, що проводять такий аналіз на виїзді – тобто, до вас додому приїжджає медсестра, яка здійснює забір матеріалу. Вартість такого аналізу – 2400 грн. Результат – за 24 години. Але пропозиція активна лише для Києва та області у районі 30 км від столиці. 

При цьому до аналізу потрібно підготуватися – 30 хв до забору матеріалу не пити, не їсти та не чистити зуби, а також протягом двох днів не обробляти порожнину рота антисептичними препаратами. 

Направлення для проведення платного аналізу за власним бажанням не потрібне, але у заявці в обов’язковому порядку необхідно буде вказати контактні дані вашого сімейного лікаря. У випадку позитивного результату лабораторія в екстреному порядку передасть ці дані йому/їй.

Прийти зі своїм, купленим у аптеці експрес-тестом на коронавірус до лабораторії не можна – проведення подібних тестувань не входить до пакету їхніх послуг взагалі. У випадку покупки подібного тесту нам порадили звернутися до поліклініки, де є маніпуляційний кабінет.

У мережі приватних лабораторій “Медлаб” також доступна послуга проведення такого аналізу – як ПЛР (коштує 2225 грн), так і експрес-тесту (коштує 1030 грн). Послуги забору матеріалу на виїзді тут немає – для цього потрібно під’їхати у одну із 4-ох діючих лабораторій. При цьому зі своїм, купленим у аптеці експрес-тестом у лабораторії вам аналіз не проведуть.

Довідка: чим відрізняються експрес-тести від ПЛР?

Метод ПЛР вважається точним, оскільки фіксує присутність самого віруса (його ДНК чи РНК, які є носіями генетичної інформації). Матеріал для такого тестування на Covid-19 беруть зі слизової носа людини. Суть методу полягає у виявленні фрагменту РНК чи ДНК збудника (тобто вірусу) в пробі. Метод складний, але дозволяє виявити вірус навіть за наявності у пробі лише однієї молекули його геному.

Експрес-тести займають лише 15 хвилин, але визначають не присутність віруса, а лише наявність антитіл до нього. Оскільки антитіла до віруса організм людини починає виробляти на 5-7 день, у розпал хвороби, то цей метод вважається не дуже точним.

Експрес-тест з аптеки. Чи можна перевіритися вдома?

Тести на коронавірус почали з’являтися в асортименті аптек наприкінці березня, Переважно це тест-набір “АТ-Коронавірус-тест-МБА” від української компанії “Медбіоальянс”.  Для проведення експрес-аналізу використовується венозна або капілярна (з пальця) кров.

Згідно з інформацією на сайті Tabletki.ua, що порівнює ціни на різні ліки в українських аптеках, один такий тест коштує від 390 до 590 грн за штуку. При цьому на сайті виробника вартість тесту – 445 грн.

Вміст такого пакунку виглядає наступним чином і вміщує у себе тест-касету в індивідуальній герметичній упаковці, одноразову піпетку для зразка, буферний розчин, ланцет-скарифікатор, спиртову серветку та інструкцію. 

Чи входить до цього пакету усе, що необхідно для аналізу, і чи можна провести його вдома? Ні. У інструкції до тесту вказано, що окрім наявних в упаковці матеріалів для проведення тестування також необхідне специфічне обладнання – пробірки для відбору зразків та центрифуга для отримання сироватки чи плазми. Також знадобляться одноразові гумові рукавички та таймер. 

Навіть за умов забору для аналізу цільної крові (навіть капілярної), знадобляться лабораторні умови та медичний працівник. 

Перевірити колективний імунітет

З часом додатковим методом діагностики стануть ІФА-тести, які можуть посприяти виходу із карантинних обмежень. 

ІФА-тести допоможуть визначити наявність чи відсутність імунітету до нового коронавірусу і вже найближчим часом надійдуть в Україну. Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко в інтерв’ю “НВ” зазначив, що колективний імунітет, сформований через хворобу.

Завдяки цим тестам можна буде досліджувати ситуацію із великими спалахами у населених пунктах та відстежувати формування імунітету в українців. 

“Ми розробляємо кроки, як потрібно надалі виходити з карантину. Один з цих методів – введення нового виду тестування: ІФА-тестів, які будуть показувати наявність антитіл, що підтверджує, перехворіла людина чи ні. Адже багато людей перехворіє з так званим безсимптомним носінням… Ми розуміємо, яке це буде навантаження на систему державних лабораторій, тому проводили переговори з бізнес-мережами, які готові взятися за це тестування. Я думаю, коли з’являться ці тести в Україні, ми відпрацюємо цю методику, і це буде один з елементів виходу з карантину”, – акцентував Ляшко в ефірі “Свободи слова”

Якого походження будуть ІФА-тести в Україні, наразі невідомо. Але у світі чимало країн роблять ставку на їх виробництво. Зокрема, американська компанія Abbott Laboratories пообіцяла вже цього тижня створити 1 млн тестів нового покоління – вони показуватимуть, чи перехворіла людина на Covid-19, передає Business Insider.  При цьому за допомогою обладнання цієї ж компанії можна буде робити 100-200 тестів на годину.  У червні компанія планує вийти на об’єм у 20 млн тестів на місяць. 

Втім, цілком можливо, що з певного моменту наша країна зможе обходитися власними силами.  Як повідомила у Facebook докторка медичних наук, професорка Ольга Голубовська, скоро з’являться українські тест-системи для виявлення антитіл методом ІФА. 

Нагадаємо, станом на 9:00 17 квітня в Україні – 4662 лабораторно підтверджені випадки COVID-19, з них 125 летальних, 246 пацієнтів одужали.

За добу зафіксовано 501 новий випадок.

Пам’ятайте: часто мийте руки, тримайте дистанцію, піклуйтеся про близьких та залишайтеся вдома навіть на свята. Це єдиний доступний спосіб профілактики коронавірусу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *