Доки увесь світ, включно з медиками та науковцями намагається віднайти ефективні ліки від раку, які врятують мільйони життів, український підручник вже знає, що допоможе дати відсіч цій хворобі. І відповідь… – сода

Саме через таку псевдонаукову інформацію у підручнику з хімії для 9 класу у мережі розгорівся скандал. Його автор, Самвчин М.М. експертно посилається на Всеукраїнську асоціацію пенсіонерів – що, здається, вичерпно показує рівень науковості матеріалу.

“Водний розчин соди слід пити для профілактики і лікування онкозахворювань, пом’якшення кашлю при застуді і при деяких інших хворобах”, – йдеться у підручнику. Він схвалений МОН і виданий у 2017 році. 

Через таку ілюстрацію мракобісся в шкільному підручнику, Depo.ua пропонує згадати і інші випадки скандалів з книжками, по яких вчаться наші діти.

Київ, який заснували 200 років тому 

Ще один “чудовий” приклад – грубі помилки про вік Києва та його пам’яток у підручнику для 1 класу, авторства  Ольги Хорошковської – докторки педагогічних наук, співробітниці Інституту педагогіки. 

У книзі надруковано, що українська столиця була заснована в 19 столітті. Разом із самим Києвом свій вік зменшили і історичні пам’ятки – Софійський собор та Києво-Печерська лавра теж виявилися “дітьми” позаминулого сторіччя.  

(Джерело фото)

Скандал розгорівся у вересні 2020. Тоді ж у МОН на нього відреагували, зазначивши, що даний підручник не відповідає типовим освітнім програмам і вимогам НУШ, ба більше – вже понад 5 років не використовується як базовий підручник в освітньому процесі.

Мапа з комп’ютерної гри у підручнику географії

В українському підручнику з географії для 6 класу авторства  В. Ю. Пестушко і Г. Ш. Уварової надрукували карту з гри The Elder Scrolls V: Skyrim. Нею проілюстрували розділ “Земля на плані та карті”. Підручник випустили у 2014 році державним коштом, він був рекомедований МОН. 

Територія на мапі – вигадана. Дія у грі The Elder Scrolls V: Skyrim 2011 року відбувається у неіснуючій на реальній Землі провінції Скайрим, на так само фантазійному континенті Тамріель. Ознайомитися з підручником онлайн можна тут.

(Джерело фото)

Сумовитий Кіану Рівз 

Відомого актора Кіану Рівза знайшли у підручнику зі всесвітньої історії за 10 клас. Його побачили “приліпленим” до знаменитого знімку 1932 року “Обід на хмарочосі”. В оригіналі, на фото зображені 11 робочих, які сидять на балці, на висоті у 200 м, без страховки, і обідають. Втім, у варіанті в українському підручнику до них приєднався ще й Рівз, якого тоді ще й на світі не було. 

Тим часом автор підручника Ігор Щупак відреагував на резонанс у мережі, сказавши, що фото з актором надрукували у підручнику спеціально – аби перевірити уважність учнів. 

Втім, є ймовірність, що видавці підручника просто не відрізнили історичне фото від фейкового, до якого жартома додали Кіану, і воно розлетілося по мережі. 

Автор підручника пізніше в коментарі журналістам пояснив, що нібито помітив це у перших друках книги, але вирішив залишити, аби… перевірити учнів на уважність. Може, автор просто вирішив жартома виправдатися у такий спосіб, але проблему якості підручників в освітніх колах стали обговорювати ще активніше.

Монатік та Дорофєєва

Ще один скандал в мережі розгорівся через те, що у робочому зошиті до підручника з предмету “Я досліджую світ” (2 клас) у переліку відомих українців поруч із Тарасом Шевченком та Лесею Українкою надрукували фото співаків Надії Дорофеєвої та Монатіка. 

Батьків, зокрема у фейсбук групі “Батьки-СОС” куди і закинули світлину, обурилися – мовляв, невже їх можна ставити поруч із такими постатями, як відомі українські письменники? Втім, особливої реакції цей інцидент не викликав. 

Курс “Основи сім’ї”

“Використання контрацептивів є вбивством”, “Дружина від природи – більш ефективний вихователь, ніж чоловік”, “Найбільшу загрозу для суспільства мають родини, у яких діти виховуються без рідного тата” – це лише маленька частина з сексистських та людиноневасницьких тез із підручника “Основи сім’ї” автора Адріана Буковинського.

Крім того, у підручнику явно прослідковуються настанови християнського шлюбу, і у демократичній країні, де держава та церква розділені, а суспільство складається з людей багатьох вірувань, і втому числі атеїстів – це не є припустимим.

Також у підручнику протиставляють контрацепцію відповідальності, тоді як вони у сучасному світі радше мають продовжувати синонімічний ряд одне одного.

Ілюстрація з підручника

В МОН на сканадал із курсом відреагували – у листопаді 2019 року його прибрали, але згододом поновили у програмі – щоправда, автора змушують перевидати курс зі змінами.

Крім того, у МОН повідомили, що “Основи сім’ї” для учнів 10-11 класів  – курс за вибором, не є обов’язковим і не має грифу міністерства.

Ілюстрації Голокосту та Польща

У підручнику з історії України для 11 класу авторства Віталія Власова і Станіслава Кульчицького до параграфу про виселення етнічних українців з території Польщі під час операції “Вісла” додали фото відправки єврейського населення  у табори смерті нацистської Німеччини.

Сканадал розгорівся завдяки тому, що про це на своїй сторінці у Фейсбук написав директор Українського єврейського центру Едуард Долинський.

Підручник рекомендовано МОН  і на держкошти закуплено накладом 154 тис. примірників.

Пропаганда РФ

У 2018 році мав місце ще один прикрий інцидент із підручником російської мови. Тоді в Олександрівській школі в Одеській області розгорівся скандал: з’ясувалося, учні 3 класу там вчили російську мову за пропагандистським підручником. 

Чого лише вартує текст на наступній ілюстрації:

Крім того, у підручнику герб Росії – двоголового орла називали “символом величі” і застерігали про те, що “з ним воювати небезпечно”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *