У США відбулися вибори президента. Підрахунок голосів триває. Хто стане переможцем — наразі до кінця не зрозуміло. За результатами попереднього підрахунку, кандидат від Демократичної партії Джо Байден перемагає чинного президента, представника Республіканської партії, Дональда Трампа, проте у будь-який момент результати можуть змінитись через ключові штати.

Попри незрозумілі результати, Трам вже оголосив про свою перемогу і заявив, що в жодному разі не визнає перемоги Байдена, адже вона нібито можлива тільки у разі фальсифікацій. Тим часом Байден вже запустив сайт перехідного періоду, спрямований на підготовку до передачі йому влади.

Напружена ситуація і в суспільстві. Прихильники кандидатів заявляють, що готові відстоювати їхню перемогу навіть зі зброєю у руках. 

Чим усе це може завершитись? Чи може статить у США «американський Майдан», коли незгодні з результатом виборів громадяни вийдуть на вулицю? До чого такий варіант може призвести і чи не перетвориться він у крах країни? Про це «Вголос» запитав у експертів.

Олександр Мусієнко, міжнародний експерт: 

На превеликий жаль, у США можливий значно гірший варіант. Не просто майдан, а щось на зразок збройного протистояння, з ознаками громадянської війни. Тому що там ситуація дуже серйозно підігрівається і, зокрема, з боку Трампа, який робить досить жорсткі заяви. І раніше — на тлі протестів, які відбувалися у США. І тепер, коли каже, що не визнає своєї поразки, бо демократи, мовляв, можуть сфальшувати результати виборів. Звичайно, це мобілізує прихильників Трампа. Відповідно, вони й самі починають заявляти, що зі зброєю в руках готові відстоювати свою перемогу. З іншого боку, не треба забувати, що і з боку демократів є досить багато «гарячих голів», які в принципі готові також до протистояння. 

Ситуація зараз насправді напружена. І нема країни, яка би там «врегулювала ситуацію» (як ми звикли покладатися на ті ж США чи європейських партнерів). А я нагадаю, що громадянська війна у США 1861-1865 років була однією з найжорстокіших у світовій історії за кількістю жертв. Тобто якщо хтось думає, що в США все дуже спокійно і дуже зразково — то це не так. Насправді там можуть виникати серйозні конфлікти та протистояння.

Але мені здається, що перемога Байдена могла би цю хвилю протистояння зараз зняти. Не в силу його обіцянок, не через те, що він — демократ, а просто тому, що Трамп настільки вже довів ситуацію до піку, що її треба розряджати. А розрядити, можливо, можна якраз через те, що буде обрано нового президента. Тоді загроза масштабної ескалації буде меншою. Не думаю, що прихильники Трампа будуть настільки агресивними, незважаючи на їхні заяви. 

Ігор Тодоров, міжнародний експерт: 

На мій погляд, навряд чи у США можливий якийсь майдан. Адже там — стала демократія, це так звана «глибока держава». Це не означає, що там не може бути якихось екстремістів, але якщо щось і відбудеться — то це буде швидкоплинним і відразу буде зліквідовано. 

Конкретно щодо виборів, думаю, обидві сторони готувалися до такого можливого сценарію. Але службовці в тих державних органах, які не залежать партійної приналежності, зокрема в правоохоронній системі та в армії, думаю, будуть на боці держави, а не на боці одного із кандидатів. 

Так, принаймні, мені здається. Бо впродовж чотирьох років президентства Трампа у США було багато чого суперечливого та контраверсійного. Тим не менше, США витримали цього президента. І навіть якщо його оберуть ще на чотири роки (легітимним шляхом, звісно), то витримають і ці чотири роки. 

Олег Соскін, політолог: 

Я так і прогнозував ще кілька місяців тому, що ситуація у США буде патова. Сили Трампа і Байдена приблизно рівні. Але Трамп спробував проголосити свою перемогу ще до підрахунку результатів виборів. Відтак ця ситуація набирає драматично-трагічного забарвлення і все більше буде переходити в площину прямого протистояння. 

Бо це два різні світогляди, два антагоністичні підходи. Байден і Демократична партія пропонують соціалістично-ліберальний підхід, а Трамп і Республіканська партія — капіталістично-консервативний підхід. Їх підтримують антагоністичні групи. А зважаючи на те, що в США зареєстровано вже майже 470 мільйонів одиниць вогнепальної зброї, то це означає, що фактично все готово до застосуванню цієї зброї. Тим паче, що в США є досить великі права на застосування цієї зброї проти будь-яких намагань завдати шкоди приватній власності чи приватним інтересам. І середній клас, біле населення, якого насправді найбільше, готовий захищати свої інтереси. 

Все йде до громадянської війни. Ви ж подивіться навіть на поділ сил у США. У Сенаті — рівновага по сенаторах від республіканців і демократів. Якщо брати по штатах, то 27 губернаторів — республіканці, а 24 — демократи. Вони не можуть домовитись, знайти якогось консенсусу. Всі можливості мирного переговорного процесу вичерпані. Тому в хід цілком може піти зброя. Насильство буде диктувати умови. І Україна має до цього готуватись, бо будуть величезні зміни. США втратять світове лідерство, і політичне, і економічне. Якщо цей сценарій почне розвиватися, будуть дві держави. Одна з Трампом і республіканцями, а друга — з Байденом і демократами. Як вони це розділять — інше питання. Може, знайдуть якусь іншу форму. Дуже подібна ситуація в Ізраїлі, до речі. Правда, там знайшли компроміс — почергово міняються при владі. Але там менше було протиріч, ніж зараз у США. Байден з Трампом не можуть домовитись. 

Європа не витягне їхню функцію. Китай теж не зможе. Індія — тим паче. РФ може спробувати, але вона і так вже на межі розпаду. Словом, почнеться хаос. І в Україні зокрема. До цього треба готуватися. Наші авієві стайні також будуть вичищатися. І зрозуміло, що на перший план буде виходити ідентичність нації. Федерація буде розпадатись — треба буде забирати землі. 

Юрій Грицик, журналіст:

Акції вже почалися, у Нью-Йорку арештовано десятки людей і наразі виглядає на те, що їхня інтенсивність з часом наростатиме. Що може стати каталізатором? Ну, хоча б рішення Верховного Суду, яке, фактично і “визначить” переможця. Адже Дональд Трамп вже заявив, що буде оспорювати результати в окремих штатах.

Хто може брати участь у цьому протистоянні? Звісно ж прибічники Байдена і Трампа. Хто ці люди? Якщо вірити окремим американським експертам, то прибічники Байдена проживають переважно у великих містах і це така собі інтелігенція. Також у числі його прихильників майже всі афроамериканці. Тоді як прибічники Трампа – у більшості своїй біле населення, що проживає у сільській місцевості. Хоча це, звісно, дуже умовний поділ. Але якщо говорити про гіпотетичні вуличні бої між цими категоріями населення, то більші шанси на перемогу мають все ж білі, які володіють величезною кількістю легальної зброї. До речі, мій товариш, якому доводиться багато їздити Америкою, із власних спостережень зазначає, що в ці дні саме біле населення продовжує інтенсивно скуповувати зброю у крамницях.  

Чи може це протистояння призвести до «революції»? Не думаю. Адже Штати – це так звана глибинна держава, де повноваження і дії федеральних органів стримуються повноваженнями і діями влади штатів і навпаки. Державна система там настільки збалансована і забюрократизована у доброму сенсі цього слова, що здатна вистояти перед дуже серйозними суспільними зрушеннями. Згадаймо хоча б нещодавні «чорні» протести проти так званого свавілля поліції. Шуму було багато, але закінчились вони фактично нічим.

Яна Федюра, “Вголос”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *